Kala-Dealer -hanke jatkuu syksylle
Kala-Dealer -hankkeen tavoitteena on edistää kaupallisen kalastamisen sijoittumista ja kehittymistä Pudasjärvellä sijaitsevilla valtion ja osakaskuntien vesialueille. Lisäksi madaltaa lyhytkoulutuksilla kynnystä lähikalaa välittävien ja jalostavien yritysten perustamista pohjautuen matkailu- / vähittäiskaupanalan kysyntään ja mahdollisuuksiin. Hankkeessa testattiin näytösluontoisesti nuottauksen toimintaa ja toimivuutta Pintamolla sekä Puhoksella. Hankkeen toimenpiteet on nyt toteutettu. Aihe on alkanut kiinnostamaan ja innokkuutta kalastamiseen on, niin hankkeelle haettiin lisäaikaa, jotta aiheen tiedottamista ja aktivointia voidaan jatkaa.
Aihe on saanut paljon kiinnostusta osakseen sekä vesialueiden omistajien, että kalastuksesta kiinnostuneiden osalta. Kalaahan Pudasjärvelläkin on pyydetty ja syöty iät ajat. Nyt kuitenkin kalastajien määrä on vähenemään päin. Tämän on panneet merkille myös lähialueen kalastajat / kalanmyyjät, jotka ovatkin alkaneet vierailla Pudasjärvellä säännöllisesti, ja kauppa käy.
Hankkeeseen osallistujien osalta kalastukseen / kalanjalostamiseen on herännytkin kiinnostusta. On löytynyt myös jo toimija, joka haluaa ostaa syksyllä madetta enemmältikin, jos sitä vain paikkakunnalta saadaan. Myös kalankäsittelyyn toivottaisiin lisää koulutusta.
Hankkeessa on rakennettu kalastajan polku -malli, joka on selkeydessään saanut kiinnostusta valtakunnallisestikin. Rakettitiedettä kaupallisen kalastajan toiminta ei ole, vaan toiminnan vaatimukset jalostuksenkin osalta pystyy täyttämään kotikeittiössäkin. Kylmäketjun osalta keskiössä on jäiden saanti, mikä tuntuukin tällä hetkellä suurimmalta haasteelta toiminnan aloittamiselle. Suurempien määrien ja kalankäsittelyn osalta on mahdollista tukeutua Koston kalasatamaan. Hanke on saanut tukea Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahastosta.
Auvo Turpeinen, yritysneuvoja